İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak

Türkiye’nin KARDEMİR ile başlayan ağır sanayi yolculuğunda 84. yıl

turkiyenin kardemir ile baslayan agir sanayi yolculugunda 84 yil 8dXWK6dY
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yılda 3 milyon ton üretim kapasitesiyle Türkiye’nin demir ve çelik üretimine önemli katkı sunan KARDEMİR, son yıllarda yaptığı yatırımlarla ülkenin savunma sanayisi ve otomotiv alanına da destek vermeye başladı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla başlatılan ulusal sanayileşme hamlesi kapsamında 3 Nisan 1937’de, o dönem 13 haneli bir köy olan Karabük’te kurulan demir çelik fabrikasıyla ağır sanayi yolculuğuna başlayan Türkiye, bugün çelik üretiminde önde gelen ülkeler arasında yer alıyor.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ÖNDERLİK ETTİ

“Siyasi ve askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun, ekonomik zaferlerle donatılmadıkça verimli sonuç alınamaz.” diyen Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, 1930’lu yıllarda demir ve çelik fabrikalarının kurulması için çalışma başlatıldı.

FEVZİ ÇAKMAK, KURULACAĞI YERİ BELİRLEDİ

Dönemin Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak’ın “Düşman ordusunun top menziline düşmeyecek kadar içerlek, piyadenin ulaşamayacağı kadar kuytu, süvarinin dörtnala kalkamayacağı kadar sarp bir yerde kurulmalıdır.” sözleri üzerine fabrikaların kurulacağı yer olarak Safranbolu’ya bağlı çeltik tarlaları içindeki 13 haneli Karabük köyü belirlendi.

kardemir 410

TEMELİ İSMET İNÖNÜ VE FEVZİ ÇAKMAK TARAFINDAN ATILDI

Dönemin Başbakanı İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak tarafından 3 Nisan 1937’de temelleri atılan Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR), 10 Eylül 1939’da ilk Türk demirini üretti.

kardemir 8368

KARDEMİR “FABRİKALAR KURAN FABRİKA” UNVANI ALDI

Üretime başladığı andan itibaren Türkiye Cumhuriyeti’nin imarında son derece önemli görevler üstlenen ve sadece 150 bin ton kapasiteyle çalışan KARDEMİR, ülkenin dört bir köşesindeki tersane, liman, baraj, petrokimya tesisi, köprü, spor salonu ve endüstriyel tesislerin proje, imalat ve montajını gerçekleştirdi, bugün ülkenin en büyük kuruluşları arasında yer alan ERDEMİR ve İSDEMİR gibi entegre demir çelik fabrikalarının da kurulmasında rol aldı. Böylelikle “Fabrikalar Kuran Fabrika” unvanını alan KARDEMİR, zaman içinde sağladığı istihdamla Türkiye’de kuruluşunu kutlayan tek il Karabük’ü ortaya çıkardı.

ŞİMDİ SAVUNMA SANAYİSİ VE OTOMOTİV ALANINA DA DESTEK VERİYOR

Bölgesindeki ülkeler içinde en büyük, ülkedeki tek ray ve tren tekeri üreticisi konumunda olan KARDEMİR, son yıllarda milyonlarca dolar yatırım yaparak ülkenin savunma sanayisi ve otomotiv alanına da destek vermeye başladı.

KALIN KANGAL ÜRETİMİNDE ÜLKENİN TEK MİLLİ MARKASI

ERDEMİR ve İSDEMİR gibi entegre demir çelik fabrikalarının yanında 25’in üzerindeki ark ocaklarıyla yılda 3 milyon ton üretim kapasitesiyle Türkiye’nin demir ve çelik üretimine önemli katkı sunan KARDEMİR, ağır profil, kalın kangal üretiminde ülkenin tek milli markası konumunda bulunuyor.

Türkiye, KARDEMİR ile başlayan çelik üretiminde geçen yıl 35 milyon 800 bin ton ile Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 7. büyük çelik üreticisi konumuna yükseldi.

Her yıl 3 Nisan’da KARDEMİR’in temelinin atılışı ve Karabük’ün kuruluşunun yıl dönümü kutlanıyor.

“TÜRK MİLLETİNİN İKTİSADİ BAĞIMSIZLIĞININN İLANI”

Karabük Valisi Fuat Gürel, KARDEMİR’in temelinin atıldığı 3 Nisan 1937 tarihinin, aynı zamanda Türk milletinin iktisadi bağımsızlığını tüm dünyaya ilan ettiği gün olduğunu söyledi.

KARDEMİR sayesinde Karabük’ün 13 haneli bir köyden bugün ülkenin 78. ili haline geldiğini belirten Gürel, “KARDEMİR, ‘Fabrikalar Kuran Fabrika’ unvanıyla zaman içinde ülkenin kalkınmasında öncü rol oynamıştır. Bugün de büyük ve güçlü Türkiye’mizin gururu ve her geçen gün gelişen sanayimizin yaşayan okulu niteliğindedir. 1937’de KARDEMİR ile var olan Cumhuriyet kenti Karabük’ümüz ülkemizde kuruluşunu kutlayan tek il olma özelliğini taşımaktadır.” diye konuştu.

Kaynak : Ensonhaber

Bu Yazıya Tepki Ver

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Bingöl Haber ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!