İstanbul
Ankara
İzmir
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Aksaray
Amasya
Antalya
Ardahan
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bartın
Batman
Bayburt
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Düzce
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkâri
Hatay
Iğdır
Isparta
Kahramanmaraş
Karabük
Karaman
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırıkkale
Kırklareli
Kırşehir
Kilis
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Mardin
Mersin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Osmaniye
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Şırnak
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yalova
Yozgat
Zonguldak

Bir Karaborsacı, PlayStation 5 Suçlamalarından Rahatsız

bir karaborsaci playstation 5 suclamalarindan rahatsiz cfLq4A9M
Abone Ol
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yıl itibarıyla piyasaya sürülen PlayStation 5‘in karaborsaya düşmüş olduğu, herkes tarafından bilinen bir gerçek. Üstelik bu durum sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanında böyle. Fırsatçılar, bu iş için tasarlanmış botları kullanarak Sony’nin piyasaya sürdüğü konsolları satın alıyor, sonrasında da görülmemiş kar marjı ile satışa sunuyorlar. Ayrıca Türkiye’de karaborsacıların PlayStation 5’leri tercih edilmiyor olsa da diğer ülkelerde durum biraz daha farklı. Özellikle de alım gücü yüksek olan ülkeler, karaborsaya düşmüş olsa da PlayStation 5 alıyorlar.

Bugün milyonlarca oyunsever, PlayStation 5’in karaborsaya düşmüş olmasından rahatsız. Neticede hiç kimse, bir başkasına “hava parası” vermek istemiyor. Haliyle de bu durum, tepkiyle karşılanıyor. Ancak karaborsacılar da bu durumdan rahatsızlar. Hatta konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, karaborsacılar için yapılan suçlamalarda haksız olunduğu bile ifade ediliyor. Karaborsacılara göre ortada herhangi bir suç yok ve bu durum, oldukça normal.

“Yaptığımız tek şey, insanların bir ürüne ulaşabilmeleri için aracı olmak”

9807ac95d1d46403c324b36d44a93ad9ca7f11c5

Forbes, özellikle de borsada yaptıkları vurgunlarla bilinen ve karaborsacılık da yapan The Lab isimli oluşumun kurucu ortaklarından Jordan (soyadı bilinmiyor) ile bir görüşme gerçekleştirdi. Jordan, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, yaptıklarının sadece aracılıktan ibaret olduğunu, bunu gerek borsa gerek PlayStation 5 gibi pek çok alanda yaptıklarını ifade ediyor. Ayrıca Jordan’a göre karaborsayla ilgili basına yansıyan haberler abartıdan başka bir şey değil.

Jordan tarafından yapılan açıklamalara göre karaborsacılık (onun deyimiyle karaborsacılık), perakendecilikten başka bir şey değil. Yaptıkları işi farklı sektörlerle de bağdaştıran Jordan, bugün herkesin bir çiftçiden süt alıp, bu sütü paketleyip, kar marjıyla birlikte satabileceğini ifade ediyor. Jordan’a göre amaç, sadece para kazanmak.

“Aracılık”, dünyanın herhangi bir yerinde suç değil (Şimdilik)

5ae422d5120fed1c1b12246865beed833be024d4

Jordan tarafından yapılan açıklamaların nispeten doğru olduğunu üzülerek belirtmek gerekiyor. Zira dünyanın herhangi bir yerinde aracılık yapmak, resmi anlamda suç değil. Gerekli şartlar karşılandığında dileyen herkes ticaret yapabilir ve karaborsacıların yaptıkları şey de tam olarak bu. Özel yazılımlarla piyasaya sürülen PlayStation 5’leri toplayan karaborsacılar, ürünleri stok yaptıktan sonra da yeniden satışa sunuyorlar.

Ancak bu durum, bir süre sonra değişebilir gibi görünüyor. Zira resmi karaborsacılık, bir süredir İngiltere’nin gündeminde olan bir konu. Hatta bir milletvekili, PlayStation 5 gibi ürünlerde stok yapılmasını sağlayan yazılımların kullanılmasının engellenmesi gerektiğini savunuyor. Şayet böyle bir şey olur ve kanunlaşırsa, İngiltere’nin çıkaracağı yasa emsal teşkil edip, dünya geneline yayılabilir.

Bu Yazıya Tepki Ver

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Bingöl Haber ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!